Egy 203 m mély, meleg, sós vizű medence a Bahamákon, tele egzotikus, már-már misztikus, fura élőlénnyel – méghogy, ide, lemerülni? Szabad tüdővel? Ugyan, ki vetemedne ilyesmire??? Ja, hogy TE+ÉN…
Amikor először láttam egy videót William Trubridge szabadtüdős merüléséről, nem akartam hinni a szemeimnek. Azt hittem, valami trükkfelvétel vagy ilyesmi. Ő volt, egyébként, aki a világon elsőkéntment le 100 m mélyre, de a videón, amire ráakadtam, 121 m mélységig (!) merült szabad tüdővel… Nem vagyok egy tapasztalt búvár, nekem már a 30 m mélység is kihívás –mármint, persze, palackkal, nem szabad tüdővel; ez a 121 m, pedig, a mai napig elképeszt. Láttam párszor a videót… 🙂 Mindezt mindenféle segédeszköz nélkül, közel 5 percig visszatartva a levegőt – nem tűnik ez túl soknak? Na, kapjunk csak elő egy stoppert és nézzük meg, hogy meddig megy, így elsőre, a szobában ülve… 30, 40 esetleg 60 másodperc? 🙂
A víz alatti szentély, a Vertical Blue, ahol William is szokott edzeni, a nagyközönség számára is nyitva van. Iskolájának köszönhetően az alapoktól a master class szintig sajátíthatjuk el a szabad tüdős merülés fortélyait. Elsőre azért ez elég nagy kihívásnak tűnhet, viszont William és egész stábja nagyon profi csapat, így a „jelentkező” teljes biztonságban van a kurzusain. Az egész metódust, ami alapján oktat, a „SEAS” 4 fő szempont köré szervezi: Safety (biztonság) / Enjoyment (élvezet) / Awareness (tudatosság) / Style (stílus). A tizenötszörös világrekorder William csapatában csak a legjobbak kapnak helyek, a biztonsági felelőstől egészen a jóga oktatóig, de erre szükség is van, amikor ilyen különleges sportról beszélünk.
Egy-egy ilyen tanfolyam során a szabad tüdős merülés fizikai, pszichológia és fiziológiai aspektusára egyaránt nagy hangsúlyt fektetnek, hiszen ezek összhangja elengedhetetlenül szükséges a sport gyakorlásához. Az elővigyázatosság, alapos felkészültség az elsődleges szempont William iskolájában, kurzusain; ezek fontosságát nem is lehet eleget hangsúlyozni, hiszen a mélység növekedésével drámaian változnak a körülmények, a víz hőmérséklete, a fizikai és pszichológiai nyomás. 60 m mélyen a tüdőnkre nehezedő nyomás már 7 ATM, és persze minél lejjebb megyünk, annál rizikósabb a visszatérés is. Őrült egy sport ez, az egyszer biztos, de ha valahol, akkor William iskolájában biztosan jó kezekben leszünk, akár kezdő, akár haladó szintre szeretnénk fejlődni, vagy esetleg a master class szintet célozzuk meg.
A különböző szintekre természetesen külön tanfolyamok vannak. Egy kezdő tanfolyam 4 napos és kb. 250 – 425 USD/fő áron már elérhető. Ezen főként a helyes légzésre, relaxálásra, levegő-gazdálkodásra és a test érzékenységére figyelünk, ezekről tanuljuk meg az alapokat, hiszen ezek nélkül a szabad tüdős merülés közelébe sem szabad menni. 🙂 Ezt követi aztán az intermediate, no fins cours rész, majd ezek után mehetünk neki a master class szintnek. A legjobb referencia a tanfolyamra, azt hiszem, a tizenötszörös oktató, William – itt aztán biztosan jó kezekben leszünk! 🙂
Te kipróbálnád?
Vegyél levegőt! – 10 búvárból 9 ezt ajánlja.