Kóstold meg a világ legjobb pezsgőit, látogasd meg az első számú termelőket, mint a Dom Perignon vagy épp a Krug és Veuve Clicquot, járd be a festői Champagne régiót és kis falvait, hangulatos városait.
“Pezsgőt iszom amikor valami öröm ér, és akkor is, amikor szomorú vagyok. Néha, amikor egyedül vagyok, de ha társaságom van, akkor a pezsgő számomra kötelező kísérő. Felhajtok belőle egy keveset, amikor nem vagyok éhes, de akkor is megiszom, amikor az vagyok. Máskülönben hozzá sem érnék – hacsak nem vagyok szomjas.” Madame Lilly Bollinger
A fenti idézet kiválóan érzékelteti Champagne, Franciaország pezsgőtermelő régiójának és lakóinak, a termelőknek a szenvedélyét e nemes ital iránt. Igen, ebben a régióban majdnem minden a pezsgőről szól, de ez nem is csoda, hiszen a világ legjobb, legdrágább pezsgői készülnek itt, mint a Dom Perignon, Krug, Bollinger, Veuve Clicquot, Moet, Taittinger, Mumm, Canarad-Duchene, Pommery, Charles de Cazanove, Ruinart – csak hogy tizenegyet meg is említsünk a nagy nevek közül. Ez a vidék azonban sokkal többet rejt, mint világhírű pincészeteket, bár önmagában ezért is megéri odautazni. Ha szeretnél kimozdulni Párizsból pár napra, otthagyni a tömeget, vagy ott már jártál és ezért új helyre vágysz és rajongsz a hangulatos vidéki városokért, szép tájakért és a kulináris élvezetekért, akkor Champagne a Neked való vidék. Könnyedén és gyorsan megközelíthető Párizsból, hiszen Reims városáig mindössze 130 km-t kell utaznod, és mondjuk 4-5 napot biztosan el tudsz tölteni tartalmasan ezen a festői vidéken, de úgy gondolom, akár 10 nap sem jelenthet gondot itt, még akkor is, ha nem épp szüret idején érkezel. Bocsánat, tartalmasan, az fontos. 🙂
Champagne bejárásánál is felmerül az örökös dilemma: hol húzzam meg a határt, amiről még írok? 🙂 Mert ha szűken veszem, akkor Reims – Epernay – Troyes szakaszról írok (a Champagne Route Reims – Eperney között található), de ahogy a térképen is látszik, akkor már onnan nincs már messze Dijon, Beaune és Burgundy, és persze még találhatunk a vidéken több kisebb falvat, városkát, amit érdemes lenne meglátogatni. Hiába, aki imád utazni, annak elég nehéz visszafogni magát, amikor egy-egy vidéket meglátogat! 😀
Kezdjük a túránkat Reims városában. A 13. századi város nem véletlenül szerepel az UNESCO Világörökség listáján, ezt igazán kár lenne kihagyni. A város egyik leghíresebb nevezetessége a Notra Dame székesegyház, itt koronázták régen a királyokat – szám szerint 30 koronázási ceremónia történt itt a múltban, természetesen a székesegyház ennek megfelelő méretekkel, pompával van megáldva. Ha egész Franciaország területén egyetlen székesegyházat nézhetnél csak meg, én biztosan azt javasolnám, hogy ez legyen az! A városban megtekinthetjük a híres Taittinger házat is, ahol természetesen kóstolóval egybekötött, és nem száraz, vizitet javaslok. Ezenfelül még külön is szeretném kiemelni kedvenc pezsgőnk, a Veuve Clicquot birtokait, mint ‘kötelező programot’ pezsgő rajongók számára!
Reims városa után Eperney irányába indulunk, egészen addig, amíg Dom Perignon szobrába bele nem botlunk. Dom Perignon volt az a szerzetes, akinek e nemes ital, a pezsgő feltalálását köszönhetjük, Isten áldja érte a barátot! 🙂 A 17.században született bencés szerzetes itt volt pincemester, és a pezsgőkészítés számos újdonsága fűződik a nevéhez. Igazi reformer volt, aki a pezsgőt az ég ajándékának tekintette (hát nem volt igaza?) A Dom Perignon márkanév tulajdonképpen egyet jelent a pezsgőkészítés történetével – olyan világraszóló eseményeken koccintottak ezzel többek között, mint Diana és Károly esküvője, vagy Kennedy látogatásakor De Gaulle-nál.
Először fura, hogy a szerzetes nevénél mit keres a Moet & Chandon felirat is a Dom Perignon márkanéven kívül, de kis érdeklődés után kiderül: manapság e két neves pincészet ugyanannak a cégcsoportnak a kezében van, hát ezért. Itt természetesen megtudhatunk többet az apát, a borászat és a pezsgő történelméről is, megnézhetjük a pincék egy részét, és persze kortyolhatunk is kedvenc pezsgőnkből, ha már eljöttünk idáig. Ezt még az se hagyja ki, aki egyébként nem egy nagy pezsgő rajongó, itt ugyanis igazi különlegességeket lehet megismerni.
A pincék után Eperney városában megszállhatunk – a Hotel Jean Moet & SPA **** például kiváló választás lehet. A hotelben egyébként működik egy ‘champagne bar’ nevű szekció is, ahol elvitelre több mint 400 (!) környékbeli termelő pezsgőjéből választhatunk. WOW!
Epernay után Troyes városa lehet a következő, ahol megállunk – érdekes középkori épületeivel, házaival olyannak tűnik a hely, mint ahol megállt az idő. De a program nem áll meg, hiszen a környéken még sok látnivaló van: az egyik ilyen Burgundy helyes kis városa, mely a környék bor-fővárosa,vagy Puligny-Montrachet, ahol akár meg is szállhatunk. Kiváló választás lehet a La Maison d’Olivier Leflaive ****, melynek az étterme sem utolsó. A tulajdonos maga is burgundi termelő, így az igazi helyi burgundit is megkóstolhatjuk. Ha már itt vagyunk, akkor a tulajdonos pincészetét ki ne hagyjuk, hiszen Olivier Leflaive birtoka az egyik legizgalmasabb a környéken, és Olivier is nagyon vendégszerető, igazi szenvedélyes borász, aki hivatásának tekinti a környék legjobb borainak megismertetését!
A környéken Beaune-t tilos még kihagyni – hasonló középkori városka, mint Troyes, itt található Európa 1443-ban, Nicolas Rolin által alapított első kórháza is, amely egy csodás épületben található. Beaune környékén egyébként jobbnál-jobb kis családi pincészetek találhatóak: ha egyszer elkezdi ez ember végiglátogatni őket, garantáltan elveszti időérzékét, s talán még józanságát is a végére… 😀
Én a túrát a magam részérő Dijon városában fejezem be, ennek mindössze az a prózai oka van, hogy szenvedélyesen rajongok a dijoni mustárért – és van egy dijoni majonéz is, amit feleségemmel imádunk! 🙂 Hát kell ennél nyomósabb ok egy hely meglátogatására? Dijon egyébként remek kis hely: számtalan látnivalót kínál a város – akár több napot is eltölthetünk ott, unatkozni biztosan nem fogunk! Ha pedig betérünk egy Maille szaküzletbe, akkor garantáltan tátva marad a szánk is, hogy mennyi fajta dijoni mustár közül választhatunk! Olyan a butik, mint egy borszaküzlet, ahogy elegánsan sorakoznak a míves mustáros üvegek a polcokon. Ínycsiklandó…
Neked melyik a kedvenc francia pezsgőd?